Glass Worldwide Dergisi, GCA Genel Müdürü Sn. Abdullah Gayret ile Özel Bir Röportaj Gerçekleştirdi

GCA Genel Müdürü Sn. Abdullah Gayret'e göre, Türk cam ambalaj üreticisi GCA, üretim kapasitesini artırma yolunda hızla ilerliyor.

 

Başlangıçta LAV sofra camı markasıyla popülerlik kazanan Gürok, dünyanın en büyük cam üreticileri arasında yer alıyor. Şirket, 1996 yılında Türkiye'nin batısındaki Kütahya şehrinde Güral ailesi tarafından kuruldu. Hızlı bir şekilde büyüyen marka, 20 yıl içinde Türkiye'de 35.000 ve dünya çapında 100.000 mağazada LAV ürünlerini satışa sundu.

2014 yılında Gürok Grubu, GCA adlı yeni bir girişim ile cam ambalaj üretim tesisi kurmaya karar verdi. Kütahya yakınlarında kurulan yeni tesis, gıda kavanozları ve meşrubat şişeleri üretmeye odaklanarak Şubat 2015'te faaliyete geçti. Tesis, günlük 400 tonluk kapasiteye sahip.

Sn. Gayret’e göre geçtiğimiz yıl Türkiye ekonomisi için oldukça karmaşıktı ve tüm piyasa oyuncularına zarar verdi: “Dolar karşısında %30'a yakın değer kaybını tetikleyen bir döviz krizinden etkilenen Türkiye ekonomisi, bir önceki yılın dördüncü çeyreğinde %3 küçülmesinin ardından 2019'un ilk üç ayında %2,6 daralmıştır. Liranın değer kaybetmesi, enflasyonu 15 yılın en yüksek seviyesine çıkarmış ve şirketlerin dış borç ödemelerini sınırlayarak bankacılık sektöründeki batık kredileri çoğaltmıştır. Öte yandan, Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yıllık bazda %0,9 oranında büyüyerek durgunluğa son verirken, art arda üç çeyrekte yaşanan daralmayı kırmış oldu.’’

Zorluklara rağmen Gürok, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda satışlarını artırmayı başardı. “Pazardaki belirsizliklere ve cam ambalaj sektöründe nispeten yeni bir oyuncu olmamıza rağmen, Türkiye'nin önde gelen cam üreticileri arasındayız. Türkiye'nin önde gelen markalarıyla çalışıyor ve yurt dışında önemli projeler yürütüyoruz; bu nedenle, 2018 yılına kıyasla yıllık ulusal büyümeden beş kat daha yüksek olan, %10'un biraz üzerinde bir büyüme sağladık. ”

“Ekonomik dalgalanmalar olsa bile, yurt içinde ve yurt dışında müşteri portföyümüzü genişleterek sektördeki ağırlığımızı artırıyoruz. Hedefimiz, her yıl ihracat rakamlarımızı artırmak ve teknolojimizin gelişmesi ile müşterilerimize daha kaliteli bir hizmet sunmaktır. Cam ambalaj ihracatı, 2019'daki toplam gelirimizin %15'inden fazlasını oluşturarak, geçen yıla göre 500bps’den fazla artış gösterdi.”

Gayret: “Türkiye, toplamda yaklaşık 1,5 milyon ton cam ambalaj üretim kapasitesine sahip ve şu anda sektörde 5 yerel üretici var. GCA olarak, gelecek yıl kapasite artırma olasılığını değerlendiriyoruz. GCA zaten çoklu fırın konumlandırmasına uygun bir altyapı ile kurulmuştur. GCA Üretim Tesisi’nin altyapısı, birden çok cam üretim fırını ile üretim yapabilecek şekilde tasarlanmıştır.”

Rekabet etmek için sadece daha fazla üretmek yeterli değildir. Hem Türkiye'de hem de küresel pazarda modern müşterilerin ihtiyaçları, son yıllarda daha karmaşık hale geldi. Bu durum, Euromonitor International tarafından açıklanan 10 küresel tüketim trendinde de açıkça görülmektedir.

“Bugün herkes birer uzmandır. Daha önce tüketiciler istediklerini bulmak ve satın almak için markalardan aldıkları bilgilere güveniyordu; şimdi ise şirketler sürekli yenilik yapmak, fiyatları düşürmek ve tüketicileri ikna etmek için ürünlerini modernize ederek göze hoş gelecek şekilde tasarlamak zorundadır.’’

“Son zamanlarda, hem ülkemizdeki hem de yurt dışındaki tüketiciler, çeşitli nedenlerle gıda ve içeceklerini cam ambalajlarda satın almayı tercih etmektedirler; cam ambalajın içerisindeki gıda veya içecekle etkileşime girmemesi, ürünün tadı ve kokusunu değiştirmemesi, iç basınca karşı direnci, sterilizasyon, şeffaflık ve kimyasal direnç bunlardan birkaçıdır. Ayrıca, çevre açısından bakıldığında çevre dostu ve geri dönüştürülebilir ambalaj malzemelerine karşı, tüketici bazında artan bir hassasiyet gözlemliyoruz. Cam ambalaj üreticisi olarak, geri dönüşüm ve cam ambalajın sürdürülebilirliği konusunda tüketiciler arasında farkındalığı artırmaya devam edeceğiz.’’

‘’Ayrıca Türkiye Hükümeti, özellikle gıda ambalajları söz konusu olduğunda, tüketici tercihlerini ekolojik ürünlere yönlendirmeyi amaçlamaktadır. 2019'un başlarında sıfır atık faaliyetinin bir parçası olarak, 2021 yılına kadar içecek ambalajlarında depozito sisteminin başlatılması kararlaştırıldı. Depozito sisteminin; deniz ve kara atıklarını azaltmasının yanı sıra, ambalaj atıklarının da depo alanlarında birikmesini önlemek için ülkede yeni bir yasağı beraberinde getirmesi planlanmaktadır.’’

Aynı nedenden dolayı devlet tarafından cam geri dönüşümü teşvik ediliyor. ‘’Cam ambalaj üreticileri, bugün yasa gereği %12 cam kırığı kullanmak zorunda.’’ Bu oran her yıl %3 artacaktır. Önümüzdeki 5 yıl içinde cam geri dönüşümünün artacağı, bu durumun yeni geri dönüşüm tesislerinin kurulmasını ve yeni iş fırsatlarının yaratılmasını sağlayacağı öngörülmektedir.

“Geri dönüşümlü cam kullanarak önemli miktarda enerji tasarrufu sağlayabiliyoruz. Üretimde cam kırığı kullanımı; hava kirliliğinin, ham madde atığının ve su tüketiminin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Tabii ki kum, soda ve kireç gibi doğal kaynaklarımız da korunmuş olur. Bu nedenle GCA, doğayı korumak ve çevre dostu üretime önem vermek amacıyla tüketicilerin farkındalığını artıracak çeşitli projeleri üstlenen ve destekleyen bir cam ambalaj üreticisi konumundadır. ”

Gayret'e göre, cam ambalajların geri dönüşümü çevre sağlığı ve ekonomi için son derece önemlidir. Gayret bu durumu; “Bu noktayı daha açık ifade etmek gerekirse, geri dönüşümün maliyet tasarrufu enerji kullanımındadır. Yalnızca ham maddelerden yapılan cam üretimine kıyasla, cam kırığı daha düşük bir sıcaklıkta erir, böylece camı eritmek için gereken enerjiden tasarruf edebiliriz.”şeklinde açıklıyor.

Bugün bir cam fırınına sahip olan GCA, toplam üretim kapasitesini artırmak için 2020 yılında yeni bir fırın yatırımı planlamaktadır. Bu durum, ihracat performansında da daha fazla artış gerektirecektir.

Abdullah Gayret; “GCA, küresel düzeyde hizmet kalitesi sağlayan, uluslararası şirketler ve ülkeler için güvenilir bir tedarikçi.” diyor. “Şu anda özellikle Orta Doğu, Afrika, Avrupa, Avustralya ve Amerika'nın komşu bölgesinde olmak üzere birçok ülke ve bölgede ihracat operasyonları gerçekleştiriyoruz.’’

“Kuşkusuz, sektörümüzdeki küresel eğilimlerden her zaman haberdar olmaya ve uluslararası pazarlardaki pazar payımızı artırmaya çalışıyoruz. Bu amaçla, Almanya'da Anuga, Dubai'de Gulfood ve Paris'te Sial gibi en önemli uluslararası gıda ve içecek fuarlarına katılıyoruz. Bu, kendi sektörlerinde öncü olan en iyi gıda ve içecek şirketleriyle tanışmamızı sağlıyor.”

Geleceğin, en gelişmiş ve en verimli şirketlere ait olacağı açıktır. Bu nedenle dijitalleşme, şirketlerin en büyük hedeflerinden biri olarak kabul edilmektedir. GCA Genel Müdürü; “Teknoloji tarafında, sektördeki dijital dönüşümün ana yönleri olan makine öğrenimi ve yapay zeka araçlarının tüm süreçlerde aktif bir rol oynayacağına, böylece yeni müşteri deneyimleri ve ihtiyaçları yaratacağına inanıyoruz” şeklinde açıklıyor. “Profesyonel olarak dijital pazarlama yöntemlerini kullanıyoruz ve pazardaki rekabet gücümüzü güçlendirmek için marka bilinirliğimizi artırıyoruz. Araştırma ve geliştirme, mühendislik, inovasyon ve endüstri 4.0 bir cam ambalaj üretim şirketi olarak önceliklerimiz arasındadır. Bugün, sofra camı üreten LAV markamız, sofra camı endüstrisinde kendi imalat makinelerini tasarlayan ve üreten birkaç sayılı şirketten biridir. Ayrıca, makinelerimizin tasarımı ve geliştirilmesi, mevcut üretim makinelerimizin verimliliğinin artırılması ve müşteriler için yeni projeler geliştirilmesi üzerine araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizi kapsamlı bir şekilde yürütüyoruz. ”

“Yeni ürün geliştirme projeleri gerçekleştirmek ve endüstri 4.0 tarafından tüm üretim süreçlerinde verimliliğimizi artırmak için uyarlanmış sistemler oluşturmak için yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerle iş birliği yapıyoruz”.

“Hedefimiz, her yıl ihracat rakamlarımızı artırmak ve müşterilere daha kaliteli hizmet sunmaktır. Cam ambalaj endüstrisinin dünya çapında önde gelen oyuncularından biri olmayı hedefliyoruz.”