Beyoğlu Gazozu: Geçmişten Gelen Bir Tat

The Turkish Perspective

BEYOĞLU GAZOZU:

GEÇMİŞTEN GELEN BİR TAT

Gürok Cam Ambalaj ve Beyoğlu Gazozu işbirliği ile tasarlanan "Beyoğlu Gazozu" şişesi, dünyasının en prestijli tasarım ödüllerinden biri olarak kabul edilen Red Dot Ödülü’nün sahibi oldu.

Tasarımcıların gerçekleştirdikleri ürünle alabilecekleri en büyük ödüllerden biri olarak nitelendirilen Red Dot Ödülleri (Red Dot: Communication Design 2017) Ambalaj Tasarımı kategorisinde ödüle layık görülen Beyoğlu Gazozu cam şişesi, İstanbul Beyoğlu İlçesinin tarihi simgelerinden biri olan Galata Kulesi’nden alınan ilhamla tasarlandı. 14. Yüzyıldan kalma kuleyi ikonik bir tasarıma dönüştüren GCA ve Beyoğlu Gazozu İçecek A.Ş. ikonik bir tasarıma dönüştüren GCA ve Beyoğlu Gazozu İçecek A.Ş., bu tasarımla Türkiye’ye ödülü kazandırdı.

Dünyanın en eski ve en prestijli tasarım ödüllerinden biri olarak kabul edilen Red-Dot Awards: Communication Design, 2017 yılında sahiplerini buldu. Her yıl, piyasaya çıkan yeni tasarımları belirlemek ve değerlendirmek için 34 farklı kategoride düzenlenen yarışmada, bu yıl 50 ülkeden 8 bin yeni tasarım en ince ayrıntısına kadar incelendi. Bağımsız ve uluslararası uzmanlardan oluşan bir heyet tarafından değerlendirilen projeler arasında yer alan Beyoğlu Gazozu şişesi, 2017 Red Dot Ödülü’ne layık görüldü. GCA ve Beyoğlu Gazozu tarafından tasarlanan Beyoğlu Gazozu cam şişesi, tasarımıyla modern Türkiye’den farklı olarak tarihi dokusu ve kültürel zenginliği ile cazibe merkezi olan Beyoğlu’na bir saygı niteliği taşıyor. Beyoğlu Gazozu’nun kurucusu Kerim Sakızlı’nın Beyoğlu markasıyla özdeşleşecek şişenin Galata Kulesi’ni sembolize etmesi fikriyle doğan proje, Gürok Cam Ambalaj tasarımcısı Neil Kaan Hirst tarafından cam ambalaj üretimine uygun bir tasarımla geliştirilerek, camda hayat buldu. Beyoğlu Gazozu İçecek A.Ş.’nin geçmişe duyulan saygıyı simgeleyen altın renkli kapak ve Taksim Tramvayı etiket tasarımı ile de İstanbul’un nostaljik havası tüm dünyaya yayılmış oldu.

Geçmişten geleceğe bir güzelleme: Beyoğlu Gazozu

Beyoğlu Gazozu, eski moda gazoz konseptinden ödün vermeden %100 sıvı doğal pancar şekeri kullanarak klasik, limon, portakal ve zencefil olarak dört farklı nostaljik tadıyla müşterilerine öncelikli ve kaliteli bir hizmet sunuyor. Beyoğlu Gazozu, tadı ve kurumsal kimliğiyle bu nostaljik içeceği değerleriyle birlikte genç nesle taşımayı ve dünya içecek sektöründe Türkiye’nin adını duyurmayı hedefliyor. Beyoğlu Gazozu, Türkiye’deki ulusal dağıtım ağını tüm gün genişletmektedir. Tamamı Türk sermayesiyle kurulu Beyoğlu Gazozu dünyanın birçok ülkesine ihracat yaparak hem Türkiye’nin hem de İstanbul’un tanıtımına katkıda bulunmaktadır.

Tasarımcıların gerçekleştirdikleri ürünle alabilecekleri en büyük ödüllerden biri olarak nitelendirilen Red Dot Ödülleri (The Red Dot Award: Communication Design 2017) Ambalaj Tasarımı kategorisinde ödüle layık görülen Beyoğlu Gazozu cam şişesi, Türk gazoz tarihinin başladığı yer olan Beyoğlu ve geçmişin abidesi olarak hala dimdik ayakta olan Galata Kulesi’nden alınan ilhamla tasarlandı. GCA ve Beyoğlu Gazozu bu cam şişe tasarımıyla; geçmişten gelen bir tat ile Türk gazoz tarihinin de başladığı yer olan Beyoğlu ve Galata çevresine dair nostaljiyi, genç gazoz tüketicilerinde de uyandırmayı hedefliyor. Bu hedefle Beyoğlu’nun hem tarihini hem hikayelerini hem de mimari dokusunu Beyoğlu Gazozu şişesinde buluşturan GCA ve Beyoğlu Gazozu, geçmişin izlerini tasarımlarıyla sürerek geleceğe taşıyor.

Üretimin Birliği ve Mükemmel Kalitesi

Beyoğlu Gazozu’nun kurucusu Kerim Saklı, ''Markanın kurumsal kimlik çalışmaları büyük bir titizlikle gerçekleştirilmiştir. Özellikle ambalaj tasarımı konusunda nostaljik tüm değerleri taşımasına önem verdik.” diyerek şöyle devam etti: “Gazoz içeceğinin tarihçesine bakarsak ülkemizde 19. yy sonlarında ilk gazoz fabrikası Karaköy; Beyoğlu’nda kurularak üretilmeye başlanmış. Bu içecek açılan gazozhanelerle giderek popülerlik kazanmış ve üretici markaların artmasıyla Anadolu’ya ve tüm yurda yayılarak sevilen bir içeceğe dönüşmüş. Biz de kurumsal kimliğimizi tüm bu değerleri yaşatacak, gelecek nesillere aktaracak biçimde tasarladık. Bugün bizi gururlandıran başarımızın altında önce bu güzel içeceğin naif tarihçesi ve sırasıyla ekibimizin alın teri, desteğini esirgemeyen bayilerimiz, bizleri savunurcasına destekleyen satış noktalarımız ve bizi tercih eden kıymetli müşterilerimiz var. Müşterilerimize farklı olanı sunmak adına, işinin uzmanı Gürok Cam Ambalaj’la olan işbirliğimiz sürecin en önemli parçasıydı. Çünkü bu birliktelik ve gerçekleştirdikleri mükemmel üretim kalitesiyle bugün bizi çok gururlandıran bir ödül kazanmış olduk.

Gazozumuzu, Beyoğlu’nun adeta simgesi olan, bugün hala yaşayan en zarif ve en eski yapılarından birisi olan Galata Kulesi şeklinde bir cam şişede sunmak istedik. Müşterilerimiz bugün şişemizi ‘Atmaya kıyamadığımız şişe’ olarak adlandırıp şişelerimizi dekorasyon objesi olarak kullanıyorlar.

Müşterilerimize farklı şeyler sunmak adına, uzmanlar GCA ile yaptığımız işbirliği sürecin en önemli parçasıydı. Bu birliktelik ve başardıkları üretimin mükemmel kalitesi sayesinde, bugün bizi çok gururlandıran bir ödül kazanmış olduk”.

Kapağı ve etiketi de geçmişi çağrıştırıyor

1890’larda gazozhanelerin cenneti olarak bilinen Beyoğlu’nun en eski binalarından biri de 14. Yüzyılda inşa edilen Galata Kulesi’dir. Beyoğlu Gazozu, modern müşterilere Beyoğlu’nun ve Galata’nın nostaljik tadını sunma fikriyle hayata geçirilmiştir.

Gürok Cam Ambalaj tarafından tasarlanan işlevselliği hesaba katan şişeye ek olarak, altın kapağı ve nostaljik tramvay baskılı etiketi de bölgenin tarihi mirasına dikkat çekiyor.